Obsah

Lokalita 2

Zadání, analýza, územní plán

Zadáním od obce byl bytový dům, částečně sloužící pro bydlení seniorů a částečně s „běžnými“ byty.

Zanalyzovány byly mimo jiné návaznosti v území, tradiční architektura a tradiční způsob zástavby v Beřkovicích, poloha stávajících sítí, potřeby dle dotačního titulu apod.

Územní plán dovoluje stavět v území podél silnice a dále na menší části pozemu za stávajícím bytovým domem, zbytek pozemku má mít rekreační charakter.

PODMÍNKY PROSTOROVÉHO USPOŘÁDÁNÍ: min. podíl nezpevněných ploch 50%, max. procento zastavění 30%, výška zástavby: 2 nadz. podlaží + podkroví, max. výška 10,5m.

LOKALITA

Lokalita pro umístění  bytového domu je v Dolních Beřkovicích, nedaleko Mělníka. V rámci obce se pozemek nachází na trase mezi centrem obce a vlakovým nádražím, u silnice naproti zámeckému parku.

V bezprostřední blízkosti pozemku se nachází stávající bytový dům, mateřská škola s vlastní oplocenou zahradou, pozemky zemědělské oddělené od určeného pozemku horkovodním nadzemním potrubím.

V případě druhé varianty koncepce zvažuje obec investici do přeložení horkovodního vedení pod povrch, kvůli zpřístupnní pěších tras.

O kousek dál ze nachází obchody a základní škola. V docházkové vzdálenosti je také autobusová zastávka.

KONCEPCE PRÁCE S ÚZEMÍM

V obou variantách práce s územím jsou vždy napojení na pěší infrastrukturu (chodníky), parkování mimo hlavní cestu, doplnění zeleně. Stavba samotná by měla vymezit prostor, který je společný a poté prostor, který je soukromější pro obyvatele bytového domu.

V návaznosti na to, že se v těsné blízkosti pozemku nachází mateřská škola, si myslíme, že by pro území byl přínosem nový veřejný prostor, který by mohl mít pracovní název „mezigenerační zahrada“,kde by byly umístěny prvky pro děti i pro seniory a mohly by se zde tyto dvě generace setkat, protnout svůj volný čas.

Vzhledem k charakteru zástavby obce a jejího genia loci jsme volili velmi umírněné formy zástavby, spíše menšího měřítka, strohých materiálů. Stavba by, zároveň při své funkci, měla do okolí spíše zapadnout než z něj vyčnívat.

VARIANTY ŘEŠENÍ

První varianta urbanismu území vychází především z inspirace tradiční zástavbou v obci. Jednotlivé hmoty domů se štíty kolmo k ulici vytváří tradiční formu uliční fronty a jejich nízká výšková hladina zároveň příjemný vesnický charakter. Za domy potom vzniká prostor, který je vizuálně a hlukově oddělený od ulice.

ZVOLENÁ VARIANTA

Při konzultaci konceptů se vedení města rozhodlo pro druhou variantu konceptu umístění stavby a to z důvodu potřeby využitelnosti pozemku pro další účely. Tato varianta byla dopracována.

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ

Navržená hmota netvoří s jinými budovami ucelenou urbanistickou strukturu, je to solitérní stavby navržena jako poslední dům napojení na vedlejší komunikaci, jeho vnitřní komunikace a vstupní část se obrací směrem do veřejného prostoru, naopak za domem, kromě menšího prostoru pro obyvatele se zahradou a záhony už je pouze krajina.

 

PARTER

Pro příchod k domu je prodloužen chodník vedoucí kolem stávajícího bytového domu, který u domu přechází v terasu s přístřeškem u vchodu. Kolem terasy s chodníkem, které tvoří předprostor domu a jeho napojení na okolní prostranství jsou navrženy částečně nesečené luční trávníky, kolem oken v přízemí potom trvalkové záhony, které oddělí prostor přímo za okny a tím zajistí soukromí obyvatel v přízemí. Kolem stávající příjezdové cesty jsou doplněna parkovací stání ze zatravňovací dlažby sloužící pro obyvatele a návštěvníky bytového domu.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Při návrhu jsme kladli důraz na architekturu přívětivou pro seniory a jejich specifické potřeby. Je důležité, aby se v domě dalo snadno orientovat a tím udržovat pocit bezpečí. Dále je důležité vytvářet v určité míře prostory, ať už vnitřní, či vnější pro sociální interakci. Je potřeba eliminovat bariéry u přechodů mezi venkovním a vnitřním prostorem a zároveň poskytnout nejen seniorům prostory vnější společné i soukromé (v tomto případě oddělené balkony/terasy pro každý byt směrem na západ).  Interiér musí být funkční a pohodlný, co se týká materiálů a barevnosti však co nejvíce neutrální tak, aby si do něj jeho obyvatel mohl přinést vlastnÍ

nábytek, doplňky, ke kterým má citové vazby a které mu pomohou se v bytě cítit „jako doma“. V daném místě je návrh domu samozřejmě ovlivněn několika limity v podobně ochranných pásem vedení, ostupové vzdálenosti od sousedního bytového domu a také územním plánem.

Architektonická koncepce domu je jednoduchý kvádr orientovaný východ-západ, tak, aby poskytoval bytům potřebné osvětlení a výhledy do zeleně na západní straně, společné prostory potom navazují na více veřejný prostor. Dům se ve své objemové a materiálové skromnosti spíše obrací už k zeleni a přírodním plochám navazujícím na pozemek než aby navazoval na stávající architekturu. Střecha je plochá, zelená, samostatná konstrukce balkónů a přístřešku je dřevěná, kolem domu navrhujeme umístit intenzivní zelené plochy, záhony, ponechat částečně nesečenou luční plochu.

KAPACITY

Bytový dům je navržen o osmi bytových jednotkách. Čtyři jsou v prvním podlaží a čtyři ve druhém podlaží. Byty v prvním podlaží jsou primárně určeny seniorům a jsou navrženy jako „upravitelné byty“ dle současně platné legislativy a jako byty bezbariérové. Dva z těchto bytů jsou určeny pro bydlení dvou osob (2+kk – 50 m2) a další dva pro bydlení jedné osoby (1+kk – 25 m2). V druhém podlaží se nacházejí 4 byty, z nichž 3 jsou o dispozici 2+kk (45 m2) a jeden o dispozici 1+kk (27 m2). Tyto byty mají společnou pobytovou chodbu. V domě se také nachází technická místnost a místnost určená pro sklepní kóje, kolárnu a kočárkárnu. Mezi podlažími je komunikačním prvkem jedno schodiště. Výtah navržen není, je možné jej zřídit dodatečně v případě potřeby.

TÝM

Vratislav Ansorge

Kristýna Kundrátová

Dům pro seniory

50°23′36″ s. š., 14°27′1″ v. d.

On-line verze:

https://dolni-berkovice.cityupgrade.cz

City Upgrade