Obsah

Úvod a historie 1
Širší vztahy 2
Náplň budovy 5
Návrh 6
Situace 7
Půdorysy 8
Řezy 14
Pohledy 15

Úvod a historie

Nový obecní úřad

Záměrem studie je návrh přesunutí obecního úřadu a technických služeb obce do prostor bývalých knížecích sklepů č. p. 101 a přilehlého dvora, dále pak umístění dalších funkcí veřejné vybavenosti, jako jsou knihovna, prostor pro setkávání místních spolků a skupin/kurzy, cukrárna s kavárnou, obecní byty, nebo obecní minipivovar.

Bývalé knížecí sklepy

Historický objekt vinařství z roku 1878, který byl vystavěn jako Knížecí vinné sklepy knížete Ferdinanda z Lobkovic, se nachází v Dolních Beřkovicích v ulici Nádražní. Objekt je součástí celého areálu, jež tvoří hlavní budova, dvůr, hospodářská budova v zadní části dvora a rozsáhlé sklepy pod hlavní budovou a částečně i pod hospodářským dvorem. Objekt byl v minulosti využíván pro zemědělské družstvo, v nedávné historii pak jako restaurace a soukromé bydlení.

Císařské povinné otisky stabilního katastru

Stávající stav - pohled z ulice

Stávající stav - pohled ze dvora

Stávající stav - stodoly ve dvoře

Širší vztahy

Umístění v obci

Při pohledu na současnou mapu Dolních Beřkovic připomíná zastavěná plocha tvar písmene T. Jedna část se rozkládá podél řeky Labe a druhá tvoří na tu první kolmici a jde až k železniční stanici. Historicky se zástavba obce rozkládala právě podél levého břehu řeky Labe. Areál bývalých knížecích sklepů (č. p. 101) byl vystavěn ve své době na okraji obce jako hospodářský objekt (viz Císařské otisky). Postupným rozvojem a rozšiřováním zástavby u železniční stanice se z jeho okrajové polohy stala středová. Leží tak v novém srdci Dolních Beřkovic, které také bude dotvářet. Nachází se v místě, kde se historická zástavba setkává s novou. Nejen, že je ve středu, ale také v pomyslném rozhraní mezi historickým a novým, přírodním (řekou) a industriálním (železnicí).

Schéma - umístění v obci (č. p. 101)

Propojení obce

Právě umístění ve středu mezi zmíněnými dvěma částmi (u Labe a u železniční stanice) má velký význam. Vše, co se mezi nimi nachází, se stává pro celou obec jakýmsi tmelem, záplatou či svorníkem. Je velmi příhodné, že se právě sem přesune nový obecní úřad. Stane se pro všechny obyvatele místem setkání „na půli cesty“, místem pro sdílení názorů a informací, pro aktivní účast v obecním dění, pro neformální posezení i pro společenskou událost.

Bývalé knížecí sklepy nesou význam propojení i v jiné rovině – časové. Historická budova, která svojí hodnotou podporuje tradici Dolních Beřkovic, s sebou přináší jistotu a odkaz na kořeny obce. Nová náplň do ní vložená přináší zase dění přítomnosti. Konkrétní umístění obecního úřadu, ve kterém se odehrává mimojiné i plánování, i vizi budoucnosti.

„Na přítomnosti je příjemná činnost,
na budoucnosti naděje
a na minulosti vzpomínky.“
(Aristotelés)

Dotvoření nového centra obce

Nový obecní úřad přirozeně navazuje na dnešní umístění občanské vybavenosti (obchod, pošta, základní a mateřská škola,…) a na přilehlý zámecký park. Je vyústěním ulice, podél které se tyto funkce nacházejí. Obec samotná nemá žádný centrální prostor, který by se dal označit jako náměstí nebo náves. I to je pro rekonstrukci knížecích sklepů výzvou – dotvořit nové centrum obce, včetně vytvoření důstojného veřejného prostranství – náměstí. Pro dobré zapojení úřadu do celku bude nutné doplnit chodníky a hlavně přechody pro chodce, aby silnice nebyla bariérou, která úřad odtrhává od života obce.

Doplnění struktury

Kromě toho, že nový obecní úřad dotváří administrativně-komerčně centrum, sousedí také se sportovním areálem. Jedním z požadavků ze zadání studie bylo i doplnění propojení areálu bývalých knížecích sklepů se sportovišti pomocí cesty severně od areálu. Je zde ale daleko větší potenciál v doplnění sítě cest v okolí fotbalového hřiště, které by zajistily propojení této části obce až k řece. Řeka Labe hrála významnou roli v utváření Dolních Beřkovic, protože právě podél ní vznikala první zástavba. Voda je důležitým elementem pro život a čas strávený při procházkách podél řeky je pro občany jistě velmi hodnotný. I proto by novější část obce měla být pomocí cest propojena s tou starší a také s řekou.

Schéma - cestní síť

Schéma - prostory a propojení

Náplň budovy

„Hlava“

Objem hlavní budovy bývalých knížecích sklepů tvoří výrazná středová část – dalo by se říci věž. Ta přináší ze svých horních pater výhled na celou obec. Na to je návázané označení této části hlavou celé stavby. S tím se pojí i funkce, které jsou do této části umístěné. Je sem situována vstupní hala, kde se mohou všichni zorientovat a informovat se na podatelně (informacích). Je skrze ni možnost průchodu až do dvora, také je sem umístěno hlavní schodiště a výtah, má tento prostor funkci komunikační, ať už ve smyslu první komunikace s personálem obecního úřadu, tak i ve smyslu propojení jednotlivých poschodí. V 2.np se nachází knihovna a nad ní studovna (zasedací místnost), to jsou funkce, které představují vědění, poznání a také nejdůležitější jednání. To vše do středové části s rozhledem nepochybně patří.

„Křídla“

Od středové části se na východní a západní stranu symetricky rozkládají křídla budovy. Pod křídly se nachází vše, co nám přináší péči, jistotu a ochranu, ale křídla jsou symbolem také svobody, lehkosti a volnosti. V západním křídle se nachází kanceláře obecního úřadu, přímo napojené na vstupní halu. V podkroví západního křídla jsou navrženy obecní byty. Ve východním křídle je umístěn sál, reagující právě na téma volnosti, je určen pro společenské akce, ale také např. pro zasedání zastupitelstva a pro setkání občanů. Sál je otevřen až do krovu a má význam vysokého reprezentativního prostoru.

Kromě těchto nadzemních částí skýtá budova ještě rozsáhlé plochy podzemních prostor – ty právě dříve sloužili jako zmiňované sklepy pro ukládání sudů s vínem. V nich je v návrhu umístěn minipivovar s výčepem a potřebné skladovací prostory pro minipivovar i technické služby města. Mimo to i dva prostorné sály, v nich může být představena historie obce – historii popisují už samotné zachované místnosti sklepů, to může být doplněno o výstavní panely s informacemi a fotografiemi.

Areál bývalých knížecích sklepů netvoří jen samotná budova a její sklepní prostory, součástí je také celý hospodářský dvůr lemovaný kamennou zdí. V severní části dvora se nachází zachované hospodářské budovy. Dvůr má své hlavní využití jako centrální zázemí technických služeb města. Zároveň je to plocha, která může najít své uplatnění při velkých venkovních společenských akcích. Ty mouhou využít zázemí hlavní budovy.

Pruhy dlažby ve štěrkovém trávníku

Dřevěná paluba

Vodní prvek - mlhoviště

Perspektiva - předprostor úřadu

Perspektiva - vstupní hala

Materiály interiéru

Výběr materiálů a barev vychází z chápání prostor jako otevřených, jasných, transparentních a čitelných. Hlavní uplatněnou kombinací je bílá barva, sklo, dřevo a původní cihly – ty mohou být také natřené na bílo pro prosvětlení prostoru nebo ponechané režné. Dřevo se uplatňuje i v ponechání pohledových původních krokví v krovu. Viditelná historická stopa domu podporuje myšlenku identifikace se s kořeny své obce. Princip transparentnosti je využit i v detailech – např. prosklený nadsvětlík interiérových dveří kanceláří obecního úřadu, tak může každý rozeznat, kdy jsou pracovníci úřadu přítomni.

Světlé dřevo

Cihly natřené na bílo

Světlá barevnost, ponechání původních zdí

Otevření prostoru do krovu, ochcoz

Režné původní cihly

Nika na sezení

Perspektiva - sál

Varianty uspořádání sálu

Sál je navržen jako multifunkční, aby pokryl různé potřeby setkávání a společenských akcí a byl plnohodnotně využíván. V době, kdy se zde nekoná žádná akce nebo zasedání, může být využit i jako rozšíření vstupní haly a může být používán např. i jako dětský koutek. Mohou se zde konat i různé kurzy a kroužky. Zároveň umožňuje propojení s kavárnou askrze ni i s podzemním prostorem baru u minipivovaru. V zadní části sálu je mobilní příčka, prostor za ní lze využívat jako sklad nábytku, nebo jako šatnu pro účinkující. Při nutnosti většího prostoru, lze tento prostor využít k rozšíření sálu.

Historické foto - sklepy

Industriální vzhled v podzemí

Nasvícení sklepů

Pohled na varné nádoby

Nadhledová perspektiva

Perspektiva - podhled ze dvora

Rekonstrukce pivovaru Kamenice n. L.

Obnova fasády - béžová barva

Nadhledová perspektiva

Etapizace

Vzhledem k velkému rozsahu řešeného území budou práce prováděny postupně v jednotlivých fázích.

  1. fáze: vstupní hala, obecní úřad, sál, knihovna
  2. fáze: kavárna
  3. fáze: další pronajímatelné plochy
  4. fáze: obecní byty v podkroví
  5. fáze: sklepy – minipivovar, výčep, sál, sklady, vjezd do sklepů
  6. fáze: zázemí technických služeb
  7. fáze: vnitřní dvůr
  8. fáze: předprostor + parkovací plocha

Nový obecní úřad

50°23'35'' S. Š., 14°27' V. D.

On-line verze:

https://dolni-berkovice.cityupgrade.cz

City Upgrade